glikozaminoglikany

Glikozaminoglikany (GAG) to polisacharydy, które składają się z powtarzających się jednostek disacharydowych. Jednostka disacharydowa GAG składa się z kwasu uronówowego lub kwasu glukuronowowego połączonego z aminocukrem, takim jak glukoza, galaktoza lub N-acetyloglukozamina.

GAG występują w organizmie człowieka w postaci proteoglikanów, które są złożonymi cząsteczkami składającymi się z długiego łańcucha GAG połączonego z białkiem. Proteoglikany są głównymi składnikami tkanki łącznej, która występuje w całym organizmie.

Glikozaminoglikany – Jaką pełnią rolę?

GAG pełnią w organizmie człowieka wiele ważnych funkcji, w tym:

 • Wspomagają wiązanie wody. GAG są hydrofilowe, co oznacza, że wiążą się z wodą. Dzięki temu zapewniają prawidłowe nawilżenie tkanek, co jest ważne dla ich prawidłowego funkcjonowania.
 • Działają jak amortyzatory. GAG występują w chrząstce stawowej, gdzie pomagają amortyzować siły działające na stawy.
 • Działają jak bariery ochronne. GAG występują w skórze, gdzie pomagają chronić ją przed uszkodzeniami.
 • Odgrywają rolę w procesach zapalnych. GAG mogą uwalniać się przez komórki zapalne, gdzie biorą udział w procesach zapalnych.

Nieprawidłowości w metabolizmie GAG mogą prowadzić do rozwoju różnych chorób, w tym:

 • Mukopolisacharydozy – grupy chorób dziedzicznych, w których dochodzi do zaburzeń w syntezie lub degradacji GAG.
 • Chorób reumatoidalnych – w których dochodzi do zapalenia stawów.
 • Chorób nowotworowych – w których GAG mogą pełnić rolę w rozwoju nowotworów.

Glikozaminoglikany są dostępne w postaci suplementów diety. Suplementy te stosuje się w celu wspomagania zdrowia stawów, skóry i innych tkanek.

W jaki sposób glikozaminoglikany są wykorzystywane w medycynie estetycznej?

Glikozaminoglikany, czyli glikozaminokwasy połączone z resztami cukrowymi, to naturalne składniki skóry. Po pierwsze – Odpowiadają za jej elastyczność, sprężystość i nawilżenie. Po drugie – Z wiekiem poziom glikozaminoglikanów w skórze maleje, co prowadzi do jej wiotczenia, przesuszenia i powstawania zmarszczek.

W medycynie estetycznej wykorzystuje się w następujących celach:

 • Nawilżanie skóry. Glikozaminoglikany są w stanie wiązać duże ilości wody, dzięki czemu skutecznie nawilżają skórę. Stosowane są w preparatach nawilżających, kremach przeciwzmarszczkowych, a także w zabiegach mezoterapii.
 • Poprawa elastyczności i sprężystości skóry. Glikozaminoglikany wspomagają produkcję kolagenu i elastyny, które są odpowiedzialne za jędrność i sprężystość skóry. Stosuje się je w preparatach przeciwzmarszczkowych, a także w zabiegach z użyciem wypełniaczy.
 • Wspomaganie gojenia ran. Glikozaminoglikany wspomagają proces gojenia się ran, ponieważ stymulują namnażanie się komórek skóry. Stosuje się je do pielęgnacji skóry po zabiegach chirurgicznych lub laserowych.

W medycynie estetycznej glikozaminoglikany stosuje się w następujących formach:

 • Preparaty do pielęgnacji domowej. Glikozaminoglikany są składnikiem wielu preparatów do pielęgnacji domowej, takich jak kremy nawilżające, kremy przeciwzmarszczkowe, czy sera do twarzy.
 • Preparaty do zabiegów medycyny estetycznej. Glikozaminoglikany stosuje się w zabiegach mezoterapii, w których wstrzykuje się je bezpośrednio do skóry. Mogą być również stosowane w zabiegach z użyciem wypełniaczy, które są wykorzystywane do wypełniania zmarszczek i bruzd.

Na koniec glikozaminoglikany uważa się za bezpieczne i skuteczne składniki wykorzystywane w medycynie estetycznej. Co więcej nie powodują podrażnień skóry i dobrze toleruje je organizm.

Zobacz też: Kwas Hialurnowy